Kaprařské fórum
LovKapra.com   
 | Hlavní stránka | Reagovat | Hledat | Statistika | Manuál |
Vybavení pro kaprařinu Kaprařské fórum / Vybavení pro kaprařinu /  
 

bojovka

 
Autor Anonymní
Návštěvník
#1 | Zasláno: 23 Bře 2007 07:10 
dobry den chtel bych se zeptat k cemu je tzv. ,,bojovka,, bojovna brzda

Autor Fit
Administrátor
#2 | Zasláno: 23 Bře 2007 15:53 
Anonymní:

Ahoj,
napsal jsem o tom článek: Baitrunner nebo bojová brzda?, tak se podívej.

Na kapry je vhodnější baitrunner. Z toho článku to určitě pochopíš.

Autor IvoH
Návštěvník
#3 | Zasláno: 10 Dub 2007 19:09 
Ahoj.Taky jsem si článek o baitrunneru pozorně přečetl.Chtěl bych se zeptat,jak správně zasekávat.Nejprve jsem měl obyčejný naviják,kdy jsem spočátku zasekával tak,že jsem pravou rukou zvedl prut a prstama přidržoval silon.Levou jsem utahoval brzdu.Při zdolávání větších kaprů jsem měl často pořezané prsty od silonu.Proto jsem levou držel při záseku cívku-ale byl tam přehmat na brzdu,takže občas se mi stalo,že kapr vyvázl(kvůli přehmatu)Po zakoupení baitrunneru,jsem zasekl(zvedl prut) a zároveň zatočil kličkou.Při tomto způsobu je tam jakýsi dvojnásobný odpor a někdy se stává,že nevydrží systém a praskne silon,nebo kapr vyvázne(vyřízne).Začal jsem opět přidržovat cívku,ale opět je přehmat,když ji pustím a zatočím kličkou.Je tam mezičas,kdy kapr může pláchnout.V návodu navijáku ani zmínka.Jak je to tedy správně???

Autor Fit
Administrátor
#4 | Zasláno: 10 Dub 2007 20:30 
IvoH:

Určitě bych nezasekával s tím přidržením vlasce, já osobně jsem to tak ani nikdy nedělal. Je potřeba mít dobře nastavenou zdolávací brzdu.

Před zaseknutím otočit kličkou, aby se mechanismus přecvakl na zdolávací brzdu. Potom normálně zaseknout bez jakéhokoliv přidržování vlasce. Zásek většinou nemusí být tak razantní, pokud je veká jízda, tak je riziko ztráty kapra (stačí kolikrát jen přizvednout prut).

Autor basnak
Člen
#5 | Zasláno: 10 Dub 2007 21:25 
IvoH
Zdravím!!!
Tak jak říkáte, že se vám u překlapnutí stává, nebo stávalo přetržní vlasce - tak to by se mělo dít jenom sporadicky u krátkých vzdáleností, při razantnějším záseku a při plném jízdě kapra! Jo může se to stát - že se podaří! Na větší vzdálenost, by se to už nemělo stávat i při té vší síle obou protivníků - silón by vám měl vše odpružit.
Klidně se nebojte otočit kličkou a překlapnout tak volnoběch na zdolávačku! Když si všimnete, tak ta volnoběžka pokud si ji nenastavíte kličkou jinak má nějakou vůli k tomu aby se vám to podařilo plynule překlopit - v tom běhu překlápění se vám pořád cívka protáčí na volnoběh do momentu, než se vám přehodí ozubení. Takže asi tak....při zdvyhání prutu uchopím prut i kličku navijáku, ale stále mám nasměrovaný prut k rybě! Otáčím kličku, překlápí se mi volnoběh a ještě několika otočením rotoru navijáku vyrovnávám vlasec, abych stratil oblouk, který se případně na velkou vzdálenost vytvoří a teprve zasekávám!
Jak už napsal Fit. U té krátké vzdálenosti, tam většinou se napnutí vlasce podaří lepší, takže s rybou máte hned daleko lepší kontakt - opravdu stačí jen překlopit a zdvihnout prut. Menší kusy při plné jízdě otočíte zásekem, ale ty větší prasátka už ne - to by vám měl povolit naviják.....
Jinak s tím přidržováním vlasce - souhlasím s Filipem, to nedělejte v žádném případě - jednak vyšší riziko při pořezání - to už jste zkusil na vlastní kůži a jednak můžete tak moškodit vlasec!!!

Autor IvoH
Návštěvník
#6 | Zasláno: 11 Dub 2007 18:27 
Kluci díky moc.Myslím že to pochopil každý kdo to četl.(V návodech u navijáků to opravdu nikde není).Ty přetržené vlasce byli opravdu na krátké vzdálenosti a při plné jízdě(asi mobidika).Dokonce jsem měl i tu zkušenost,že při zatočení kličky mi silon sjížděl s rolničky a dělal mi zářez v ramínku navijáku.(o strátě úlovku nemluvě)Ale vyřešilo se to výměnou navijáku jiné firmy(reklamace byla uznána)a teď to bude vše ok.Ještě jednou dík.

Autor IvoH
Návštěvník
#7 | Zasláno: 11 Dub 2007 21:27 
Ještě jeden malý dotaz.Když to tedy není baitrunner,tak se přitáhne brzda ve stojanu(při záběru kapra) a pak se zvedne prut?Jako zásek.Je to dotaz pro známého,který nemá baitrunner a zasekává tím že přidržuje cívku.Prosím o názor.

Autor Fit
Administrátor
#8 | Zasláno: 11 Dub 2007 22:04 
IvoH:

Ano, jedna možnost je, že bude mít tu brzdu přiměřeně utaženou (už nachystanou pro zdolávání úlovku) a normálně zasekne bez toho, aby něco jiného dělal. Je však třeba být u prutu, protože zejména při lovu na blízkou by dotyčný mohl klidně přijít o prut (kapr ho stáhne s sebou do vody, už jsem mockrát viděl). Na větší vzdálenost toto tolik nehrozí díky průtažnosti vlasce (neplatí při použití pletené šnůry jako kmen).

Druhou možností je, že brdu povolí na jemno (aby kapr mohl odvíjet po záběru) - tak jako záběrovou brzdu u baitrunneru. Než pak zasekne, přizvedne mírně prut, dotáhne brzdu na požadovanou úroveň a pak až provede klasický zásek a začne zdolávat.

Toto jsou dvě možnosti, jak to může udělat.

Autor basnak
Člen
#9 | Zasláno: 12 Dub 2007 00:30 
IvoH
Většinu už ti popsal Fit jak je možné provádět zásek!
Taky jsem tohle řešil, když sem začínal chytat na boilie a neměl jsem ještě baitrunnery.
Normálně a» při jízdě přiloží ruku na cívku a provede zásek. Samozřejmně má rotor navijáku nastevený tak, aby rolnička byla co nejblíže k prutu a silón lemoval prut. Tím pádem může udělat rychlý podhmat a nemusí se strachovat, že trefí rukou silón - pak už jen přidržuje cívku a dotahuje brzdu na potřebnou proti sílu, aby mohl zdolávat! Ale je to pracné, než se to našteluje!

Řešil jsem to rychlejším způsobem, že jsem normálně dotáhl brzdu na tvrdo aniž bych to nějak šteloval, normálně jsem to otočil na doraz a zároveň jsem si přepl na navijáku zpětný chod - tím už jsem mohl povolovat jak chtěl a kdy jsem chtěl - ale tento způsob je zase potřeba se naučit! Při přitahování ryby -zdvyháním udice k sobě, nesmí ruka být na kličce, ale rotor navyjáku se přidržuje malíčkem ve které ruce držíš prut! Tím se zajistí že se ti zpětný chod neotáčí a zároveň si připravený povolit, pokud by ti do toho ryba náhle praštila, protože malíček je nejslabší a při praštění ryby do udice krásně povolí rotor.

pro lepší vysvětlení by to chtělo asi ukázat !!!!

Ale opravdu je lepší umět tento způsob zdolávání se zpětným chodem. Když si vemeš že máš "padák" (ryba jede k tobě), tak nebudeš štelovat brzdu, ale co nejrychleji ji dotáhneš a pak si jenom přepneš zpětný chod a máš pokoj! nemusíš nic štělovat!!!!

Prostě je to o zvyku rabáře - co a jak mu vyhovuje!!!

Autor IvoH
Návštěvník
#10 | Zasláno: 12 Dub 2007 21:16 
Moc dík.Myslím že jsem to pochopil.Teď záleží na variaci,kterou si známý vybere.Já používám baitrunner a mám vystaráno.Ještě jednou dík.

Vybavení pro kaprařinu Kaprařské fórum / Vybavení pro kaprařinu /
 bojovka
INFORMACE: Toto je stará verze kaprařského fóra, ve kterém už není možné přidávat nové příspěvky. Nové diskuze najdete na této stránce. Děkujeme za pochopení!

 

Ochrana osobních údajů | Tato stránka je bývalé kaprařské fórum serveru LovKapra.com. Nyní slouží pouze jako archiv a nelze do něj přispívat.
 
Kaprařské fórum Powered by Light Forum Script miniBB ®
 ⇑