Kaprařské fórum
LovKapra.com   
 | Hlavní stránka | Reagovat | Hledat | Statistika | Manuál |
Vybavení pro kaprařinu Kaprařské fórum / Vybavení pro kaprařinu /  
 

Pletenka na naviják - výběr

 
Autor Jirka
Návštěvník
#1 | Zasláno: 17 Čvn 2007 22:50 
Ahoj,
dneska se mi povedlo utrhnou velkého kapra na vlasci 0.30 mm (jel mi do zpolapotopeného stromu a tak jsem ho zkoušel otočit). Už dlouho koketuji s myšlenkou dát si na naviják pletenku a dnešní událost mne přesvědčila, že to na jeden prut zkusím.
Nemám s pletenkou na navijáku žádné zkušenosti a nerad bych koupil nějakou blbou. Můžete mi prosím doporučit nějaké dobré pletenky na naviják?
Předem díky za rady.

Autor Jirka
Návštěvník
#2 | Zasláno: 19 Čvn 2007 12:57 
Nikdo mi neporadil a tak jsem koupil šňůru W h i p l a s h 0,17mm o udávané nosnosti 21,7 kb.
Snad jsem koupil dobře...

Autor Anonymní
Návštěvník
#3 | Zasláno: 19 Čvn 2007 15:55 
zkus se zeptat na mrk.cz

Autor basnak
Člen
#4 | Zasláno: 19 Čvn 2007 20:44 
Jirka
Těžko říct !! S pletenkou bývají problémy !! zajedno toho kapra můžeš vyříznout - většinou se to stává při pobřežních partiích - kde ti vůbec neodpruží a naviják ti nestačí pustit ! takže si budeš muset zvykat zas na něco jiného, než je monofil ! jako vše má nějaké výhody a nevýhody! jen si dej bacha aby se ti od pletenky nevyřezávaly zářezy v předním očku !!!

Jinak bych hned neměnil - pokud se ti stane jen jednou, že velkého kapra nějak urveš, tak hned to nemusí být závada ve vlasci ! Ve vodě je hondě překážek (trsy sláviček atd.), takže je možnost nějakého opotřebování a tím pádem snížení kvality vlasce !!
Jako podle mne jsi se dost unáhlil a raději bych volil lepší vlasec, jak už parametrově tak i vlastnostmi !

Jo a soráč, zkus třeba vydržet s otázkou tak týden ! Ne vždy se podaří si najít čas na odpověď, nebo na nějakou konzultaci ;-)

Autor Jirka
Návštěvník
#5 | Zasláno: 20 Čvn 2007 23:56 
Nad pletenkou přemýšlím už nejméně rok. Pořád jsem se nemohl rozhodnout a tak teď jsem se konečně rozhodl, že to na jednom prutu zkusím. Není nad vlastní zkušenost. Výhody a nevýhody jsou mi teoreticky zcela jasné. ted to chce zkusit.
Pletenku jsem tedy už koupil a o vikendu ji poprvé testnu. Jsem na to nesmírně zvědav. Hážu tak na 30 až 40 metrů. Při záběru mi kapr toho moc z navijáku nikdy nevytočí (max do 20m - dál už nemůže, je tam druhý břeh). Koupil jsem tedy 80 metrů pletenky a nechm se překvapit.
V neděli večer nebo v pondělí napíšu první dojmy z pletenky.

Autor basnak
Člen
#6 | Zasláno: 21 Čvn 2007 23:31 
Jirka
No dobroš :-) :-) jsu zvědavý jaké budeš teda z toho mít dojmy ;-)

Autor Jirka
Návštěvník
#7 | Zasláno: 25 Čvn 2007 10:38 
Tak jsem o víkendu poprvé zkusil tu pletenku:
-------------------------------------------------- -------
1) měl jsem na ten prut celkem 6 záběrů, 5 kaprů jsem vytáhnul, jeden zásek šel úplně do prázdna (možná přejezd?)...
2) vytáhnul jsem na ten prut s pletenkou tedy 5 kaprů (75, 58, 53 a dva malé do 50 cm), o žádného jsem nepřišel
3) signalizace záběru na signalizatoru rozhodně lepší než ze silonem (je to citlivější a signalizátor reaguje i na malé popotažení), kdo je ale zvyklý sledovat vlasec od špičky prutu do vody a hlídat na něm jemné záběry, tak ale s pletenkou má asi smůlu. Nevím jak s jinou barvou pletenky (já mám zelenou), ale já tu tenkou pletenku nad hladinou prostě nevidím.
4) nahazování není problém, lítá to úplně normálně
5) na cívce navijáku také nevidím problém, já tam mám 80m pletenky a vespod jsem nechal vlasec.
6) zdolávání ryby - jednoduché a prosté - ta šňůra prostě vůbec nepruží a kontakt s rybou je absolutní. Řekl bych, že s dobrým prutem a dobrým (a dobře seřízeným) navijákem a jenom trochu citem v rukách není problém. Konkrétně když jsem tahal toho kapra 58 cm, tak jsem úmyslně přitáhl brzdu o hodně víc, než jsem zvyklý a ani na krátko se mi to nezdá problematické.
Problém s nepružností šňůry (a tím nebezpečí vyříznutí) by podle mne mohl být aktuální hlavně s krátkými a tvrdými pruty nejlépe v kombinaci s blbým (nebo blbě seřízeným) navijákem.
7) jednou jsem chytil za něco na dně a musel jsem za to silou vzít (na návazci mám šňůru 9kg), výsledkem byl přetržený návazec

Celkové hodnocení mého prvního lovu se šňůrou:
Pozitiva (pevnost a tenkost) podle mne převažují nad negativy (cena, nepružnost). Šňůra na tom jednom prutu zůstane. Uvidíme, co to bude dělat z dlouhodobějšího hlediska. Pokud nevzniknou nějaké větší problémy, tak až budě čas na výměnu vlasce na druhém prutu, tak tam dám asi také šňůru.

Jinak ještě k tomu, na jakém náčiní jsem to zkoušel:
390cm 3librák Mivardi Atomium Carp, naviják také Mivardi Ultimate...

Autor basnak
Člen
#8 | Zasláno: 26 Čvn 2007 00:42 
Jirka
Tož jak tak čtu, tak se mi zdá že jsi v celku spokojený. To je dobře. Vyzdvyhl jsi jak pozitiva tak negativa, které se sice nějak moc neprojevily při zdolávání menších ryb, ale člověk si vyzkouší co od nové věci čekat a co si může dovolit a co ne! Teď už aspoň víš a nedomníváš se !!!

Vybavení pro kaprařinu Kaprařské fórum / Vybavení pro kaprařinu /
 Pletenka na naviják - výběr
INFORMACE: Toto je stará verze kaprařského fóra, ve kterém už není možné přidávat nové příspěvky. Nové diskuze najdete na této stránce. Děkujeme za pochopení!

 

Ochrana osobních údajů | Tato stránka je bývalé kaprařské fórum serveru LovKapra.com. Nyní slouží pouze jako archiv a nelze do něj přispívat.
 
Kaprařské fórum Powered by Light Forum Script miniBB ®
 ⇑