Hola!
Na velikost háčků docela velice záleží! Je to dané obezřetností lovené ryby! Závisí to na důvěryhodném přímání nástrahy, pokud záběry jsou takové "oničem", což jsi myslíš, že nejsi schopný je zaseknout, tak musíš reagovat zmenšením velikosti háčku. Buď si schopný "zabalit" háček přímo do nástrahy, tak aby nebyl "vidět", ale aby jsi byl schopný při záseku nástrahu dostatečně proseknoput, nebo by jsi musel zase experimentovat s nástrahou a její velikostí.
V opačném případě, kdy máš záběry daleko důvěryhodnější a ryby v pohodě přímají zvolenou nástrahu, není na škodu zvolit o nějaké to číslo háčku větší - už kvůli psychyce :-)!
Jinak v dnešní době už háčky podle ryby, kterou by jsi chtěl lovit výrobce rozlišují obrázky na sáčcích!
Tato položená otázka se spíše více rozvíjí u lovu na plavanou, nebo u lovu na feeder, kde máš účel chytit co nejvíce ryb - spíše při závodech, kdy máš za cíl nachytat co nejvíce kusů př. kg! Ale tady už je to taky i o ničem jiném př. délka zvoleného návazce a jeho velikost v průměru atd.! Většinou se při takovém způsobu loví s háčky s lopatkou v případných velikostech podle nástrahy např. č.12 je veliký problém pro některé rybáře už navázat :-)) a tak se velice vyhýbají tomuto způsobu lovu - kde je experimentace s velikostí háčků velmi důležitá!
Kdy bych měl tento problém přenést na "sportovní kaprařinu" s lovem na boilie - jinak problematiku popisoval Fit, ale ještě bych chtěl doplnit, že pokud zvolíš boilie např. 20mm a háček č.6, tak musí být vlasový návazec (na co vážeš boilie) daleko delší! Boilie by mělo být od ramínka např. 1 - 1.5cm, je to dané tím, že při vyplivování boilie s kaprové tlamy by se háček, kdy by byl přímo u nástrahy nestihl otočit a zaseknout! U opačného způsobu, kdy máš boilie přiměřené k háčku se váže hned pod oblouček háčku! |